top of page

URODYNAMICKÉ VYŠETŘENÍ

Urodynamické vyšetření vyhodnocuje funkci dolních močových cest. Skládá se z několika testů, které se provádějí v rámci jednoho ambulantního vyšetření.

POPIS

Vyšetření zahrnuje plnící a mikční cystometrii, která spočívá v zavedení jedné tenké cévky do močového měchýře a druhé do konečníku. Přístroj měří tlakové parametry během plnění močového měchýře sterilní tekutinou. Dalším vyšetřením je uroflowmetrie. Jedná se o močení do speciální toalety a následné vyhodnocení křivky zobrazující průběh močení. Cílem tohoto vyšetření je zhodnotit všechny měřitelné funkce močového měchýře a močové trubice, a to jak během plnění měchýře tekutinou, tak následně během močení. Správně provedené vyšetření pomůže diagnostikovat příčinu potíží a umožní včasné zahájení odpovídající léčby.

PŘÍPRAVA

  • Před vyšetřením můžete normálně jíst, pít a užívat Vaše léky.

  • Den před vyšetřením, v den vyšetření a den po vyšetření, tedy celkem 3 dny, budete pro prevenci infekce užívat lék Biseptol 480 2-0-2 tbl nebo Cotrimozaxol Al Forte 960 1-0-1 tbl. Případnou alergii na tento lék oznamte lékaři.

  • Urodynamické vyšetření může být provedeno pouze v případě, že moč je sterilní. Proto při prokázané infekci bude pacient/ka přeléčen/a antibiotiky a vyšetření odloženo.

  • Před vyšetřením proveďte hygienu oblasti genitálu a vyprázdněte konečník.

  • Na vyšetření se dostavte s vyprázdněným močovým měchýřem. Proto se těsně před vyšetřením vymočte.

  • Průměrná doba vyšetření je 45 minut, prosíme proto o dodržení času, na který jste objednán/a.

PO VÝKONU

Můžete normálně jíst, pít a vykonávat běžnou denní činnost. Po vyšetření můžete mít při močení pocit pálení či řezání, event. krev v moči. Tyto potíže spontánně vymizí během 1-2 dnů. V den výkonu je možná zvýšená teplota. Pokud potíže neustanou nebo se po vyšetření objeví zimnice, třesavka nebo zvýšená teplota, neprodleně nás kontaktujte. Po výkonu dodržujte 7 dnů zvýšený příjem tekutin a fyzické šetření.

bottom of page