Urodynamické vyšetření

Urodynamické vyšetření vyhodnocuje funkci dolních močových cest. Skládá se z několika testů, které se provádějí zpravidla v rámci jednoho ambulantního vyšetření.

Jako první se provádí vyšetření pomocí uroflowmetrie. Jedná se o močení do speciální toalety a následné vyhodnocení křivky zobrazující průběh močení. Poté následuje vyšetření plnící a mikční cystometrií, které spočívá v zavedení jedné tenké cévky do močového měchýře a druhé do konečníku. Přístroj měří tlakové parametry během plnění močového měchýře sterilní tekutinou. Cílem tohoto vyšetření je zhodnotit všechny měřitelné funkce močového měchýře a močové trubice, a to jak během plnění měchýře tekutinou, tak následně během močení. Správně provedené vyšetření pomůže diagnostikovat pravou příčinu potíží a umožní včasné zahájení odpovídající léčby.

Urodynamické vyšetření může být provedeno pouze v případě, že moč je sterilní. Proto při prokázané infekci pacienta přeléčíme antibiotiky a vyšetření odložíme. Před vyšetřením je nutné dodržovat dostatečnou hygienu oblasti genitálu a vyprázdnit konečník (1-2 dny před vyšetřením je vhodná bezezbytková strava). Na vyšetření se pacient dostaví s naplněným močovým měchýřem. Proto před vyšetřením vypije alespoň půl litru minerálky nebo slabého čaje. Po skončení urodynamického vyšetření a odstranění cévky z močové trubice může pacient pociťovat při močení pocit pálení či řezání. Tyto potíže spontánně vymizí během 1-2 dnů. Pokud potíže neustanou nebo se po vyšetření objeví zimnice, třesavka nebo zvýšená teplota, neprodleně nás kontaktujte. Preventivně před vyšetřením pacient užívá před výkonem antibiotikum (nejčastěji Cotrimoxazol/Biseptol 2x2 tbl denně, a to 1 den před vyšetřením, alergii na Biseptol nebo jeho nesnášenlivost sdělte lékaři!). Průměrná doba vyšetření je 45 minut, prosíme proto o dodržení času, na který jste byl objednán.

© 2004 - 2020 ANDROGEOS, spol. s r.o.