PUNKCE HYDROKÉLY

Účelem punkce je léčebná evakuace (vyprázdnění) náplně punktované orgánu. Cílem punkce hydrokély je odstranit nadbytečnou tekutinu ze šourku.

POPIS

Výkon provádíme v místním znecitlivění. Místním znecitlivěním rozumíme zavedení účinné látky (místního anestetika) přímo do místa operačního výkonu nebo na vhodném místě do blízkosti nervu, který operovanou oblast inervuje. Místní znecitlivění zajistí vyřazení vnímání bolestivých podnětů z místa operačního pole, neovlivní však vědomí pacienta. Při punkci hydrokély po dezinfekci kůže lékař tenkou jehlou odsaje tekutinu (výpotek) z dutiny z obalů varlete. Vpich provádí v nejspodnějším místě šourku. Celý proces tvorby výpotku se může ale i po punkci několikrát zopakovat.

PŘÍPRAVA

  • Před vyšetřením si oholte postiženou polovinu šourku a proveďte hygienu oblasti genitálu.

  • Sedm dnů před výkonem neužívejte léky ovlivňující srážení krve (např. Anopyrin, Acylpyrin, Brufen, Warfarin, Pelentan, Agrenox, Godasal, Vessel Due, Plavix, Ticlid...). Vysazení léků konzultujte se svým urologem a event. praktickým lékařem.

PO VÝKONU

Můžete normálně jíst, pít a vykonávat běžnou denní činnost. Po výkonu dodržujte 7 dnů zvýšený příjem tekutin a fyzické šetření. Po výkonu se 7 dnů nekoupejte, ale pouze sprchujte.