top of page

PROBLÉMY S EREKCÍ

PORUCHA EREKCE

Erektilní dysfunkce (porucha erekce, ztopoření penisu) je definována jako trvalá (minimálně 6 měsíců) neschopnost dosáhnout a/nebo udržet erekci penisu dostatečnou pro uspokojivou sexuální aktivitu. Tento problém postihuje nejméně jednoho muže z deseti. Sexualita je jeden z klíčových aspektů lidského života a její význam se neomezuje pouze na biologickou funkci nebo reprodukci člověka. Problémy v sexuálním soužití mohou narušit mezilidské vztahy a lépe se řeší, jestliže o nich oba partneři otevřeně hovoří a jsou pevně odhodláni jej překonat. Poruchy sexuálních funkcí u mužů nejsou nádorová onemocnění, přesto však významně souvisí s tělesným i psychickým zdravím a ovlivňují kvalitu života i partnerské vztahy.

FUNKCE PENISU

Penis muže plní tři základní funkce:

  • vyprazdňuje moč z močového měchýře močovou trubicí

  • je orgánem pro sexuální styk

  • odvádí semeno při výronu semene (ejakulaci) močovou trubicí

EREKCE A EJAKULACE

Ztopoření penisu (erekce) je výsledkem poměrně složitého procesu, na kterém se podílí nervový, cévní a hormonální systém. Při sexuálním vzrušení muže (dotykem, zrakovým podnětem, myšlenkou, vůní, zvukem nebo jakoukoli jejich kombinací) jsou podněty zpracovány v mozku a v míše. Nervy vysílají vzruchy do cévního řečiště a nejprve dochází k ochabnutí hladké svaloviny tepen, přivádějících krev do penisu. Ty pak dodají v krátkém čase velký objem krve do topořivých těles, které se tak naplňují a zvětšují. Současně se zúží průsvit žil, a tedy výrazně sníží odtok krve z penisu. Tak dochází k erekci – ztopoření penisu. Erekce se pak udržuje až do výronu semene (ejakulace) nebo po dobu sexuální stimulace. Poté dojde k obrácení tohoto procesu – tlak v penisu se sníží, krev odteče, penis ochabuje a vrací se do klidové fáze. Během pohlavního vzrušení se zrychluje srdeční puls a krevní tlak, prohlubuje se dýchání a tvrdnou a vztyčují se prsní bradavky. Dosáhne-li sexuální vzrušení určitého stupně, dochází nervovými podněty ke stahům chámovodu a spermie z nadvarlete se spolu se sekretem prostaty a semenných váčků dostávají do močové trubice (emise). Při následné ejakulaci svaly hráze vypudí rytmickými kontrakcemi semeno z močové trubice.

PŘÍČINY

Příčiny poruch erekce lze rozdělit do několika hlavních skupin:

  • psychogenní - onemocnění, při kterých je erekce znemožněna duševními problémy - např. psychické poruchy, úzkostné stavy, stres, deprese nebo problémy v partnerském vztahu;

  • cévní - onemocnění, která omezují přítok krve do penisu - např. vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu, sklerotické uzávěry cév nebo cukrovka;

  • neurogenní - v důsledku úrazů, chirurgických výkonů nebo onemocnění nervové soustavy - např. úrazy páteře, roztroušená skleróza, cévní mozková příhoda, radikální operace pánve prostaty nebo tlustého střeva;

  • hormonální - onemocnění, která snižují sexuální touhu (libido) - např. nedostatek mužského pohlavního hormonu testosteronu, nádory mozku nebo chronická onemocnění ledvin a jater;

  • polékové - jako vedlejší účinek užívání některých léků - např. léků na vysoký krevní tlak, nemoci srdce, psychická nebo nádorová onemocnění, depresivní stavy.

LÉČBA

Fokusovaná rázová vlna

Fokusovaná rázová vlna je účinná, bezpečná, neinvazivní a nebolestivá léčba poruchy erekce.

Medikamentózní léčba

Blokátory fosfodiesterázy typu 5 prodlužují dobu ochabnutí hladkého svalstva cév penisu, pro dosažení jejich účinku je nezbytná sexuální stimulace. Současné užití s nitráty je přísně kontraindikováno. 

Topická léčba

Léčba spočívá v autoaplikaci účinné látky ve formě krému do močové trubice. Po vstřebání léčiva dochází k erekci bez nutnosti sexuální stimulace během 5-30 minut, délka erekce je 1-2 hodiny.

Injekční léčba

Léčba spočívá v autoaplikaci látky do topořivého (kavernózního) tělesa penisu. Injekce vyvolá během 5-15 minut erekci bez nutnosti sexuální stimulace, cílem je dosáhnout trvání erekce po dobu 20-60 minut. 

Podtlakové erektory

Penis zasune pacient do plastového válce, ze kterého poté mechanickou či elektrickou vývěvou odsává vzduch. Vzniklý podtlak nasává krev do topořivých těles a tím pasivně vzniká erekce.

Chirurgická léčba

Implantace penilních protéz je finančně náročná (cca 90 000-220 000 Kč) a nevratná léčba, která je indikována u přísně vybraných pacientů,u kterých selhala méně invazivní terapie. 

bottom of page