top of page

NEDOSTATEK TESTOSTERONU

TESTOSTERON

Testosteron je pro muže životně důležitý hormon. Je to nejdůležitější androgen, dospělá pohlavní žláza ho vytvoří 5-7 mg denně. Testosteron je hlavním endokrinním produktem Leydigových buněk varlete, jeho sekrece podmiňuje nejen správný vznik a vývoj spermií, ale i rozvoj sekundárních pohlavních znaků.

Přiměřená sekrece testosteronu je nezbytná pro normální reprodukční funkci mužů. Testosteron ovlivňuje vznik a vývoj spermií, funkci prostaty, erekci, libido, působí na růst vlasů, vousů a na hlas.

prenatálním období, mezi 6.-12. týdnem života plodu, se při dostatečné produkci testosteronu z doposud nediferencovaných genitálií stávají mužské. Činnost chlapeckých varlat po narození zvolna klesá v průběhu prvního roku. V dětství je tvorba testosteronu nízká, odhaduje se okolo 0,5 mg denně.

Nejmarkantnější účinek testosteronu je však patrný v období puberty, kdy dochází k růstu, vrásnění a pigmentaci šourku, růstu penisu, vzniká pubické ochlupení mužského typu, objevuje se ochlupení v podpaží, na těle a končetinách, rostou vousy, zvětšuje se prostata a semenné váčky a nastupuje jejich sekreční aktivita, zvětšuje se hrtan, dochází ke zvýšení svalové hmoty.

dospělosti pak androgeny udržují mužský charakter ochlupení a mužské chování, stimulují spermatogenezi a produkci erytropoetinu, brání rozvoji osteoporózy.

Hladina androgenů s věkem relativně klesá. Pokles bývá postupný, kvalita života se tedy zhoršuje pozvolna. Nástup potíží spojených s poklesem hormonálních hladin nebývá tak markantní, neexistuje jednoznačný, na první pohled zjevný indikátor poklesu hladin testosteronu. Problémy v období "mužského přechodu" se postupně zhoršují a přibývají. Pokles produkce androgenů neprobíhá tak, jako u žen pokles produkce estrogenů. Není spojen s tak významným projevem, jako je vymizení menstruace.

Během posledních desetiletí se ukázalo, že koncentrace testosteronu s věkem klesá a mohou se objevit níže uvedené obtíže:

Potíže sexuální

  • poruchy erekce, měkčí penis, kratší doba erekce než dříve, neschopnost opakovat styk tak jako dříve;

  • snížená chuť na sex, snížení sexuálního náboje, "jiskry";

  • poruchy ejakulace, předčasná ejakulace či naopak potíže s jejím dosažením;

  • snížený pocit prožívání orgasmu

Potíže psychické

  • pocit podrážděnosti, mrzutosti;

  • pocit špatné komunikace s partnerkou, dětmi, spolupracovníky;

  • pocit smutku, zbytečnosti, marnosti;

  • nechuť k aktivitě, chybějící pocit uspokojení z práce, koníčků, partnerského a rodinného života.

Potíže celkové

  • zvýšená únava po psychické i tělesné práci;

  • snížení imunity a odolnosti proti infekcím;

  • předčasné "stárnutí" celého těla;

  • odpolední usínání, pocit úbytku energie;

  • nechuť k něčemu novému.

Potíže společenské

  • všichni Vám "lezou na nervy", nejraději byste měl "od všech pokoj";

  • nechce se vám chodit do společnosti;

  • nesnášenlivost jakékoli opozice (doma syn, v práci mladší spolupracovník);

  • podrážděné reakce z malicherných příčin;

  • pocit "zavírajících se dveří", pocit nezvratného úniku mládí a síly, snaha ještě zachytit, co lze;

  • nová, o generaci mladší partnerka.

Ateroskleróza, tj. kornatění cév

Je to nejčastější příčina úmrtí mužů. Může se vyvíjet několik desetiletí skrytě a pak překvapit infarktem myokardu, mozkovou mrtvicí, anginou pectoris,  poruchou prokrvení pánve a penisu, poruchou prokrvení dolních končetin. Často se projeví až v takovém stádiu, kdy je léčba obtížná. Nedostatek mužských pohlavních hormonů ovlivňuje metabolismus cholesterolu a tuků, a urychluje tak aterosklerotické změny.

Osteoporóza, tj. řídnutí kostí

Tyká se především páteře, žeber, kyčlí. Vývoj tohoto onemocnění může být zcela skrytý. Může jej prozradit až pád a zlomenina, která může být u staršího muže velmi vážným poraněním, někdy i s následky po celý zbytek života. Zejména nebezpečná je zlomenina krčku stehenní kosti, která znamená doživotní snížení pohyblivosti u 1/3 postižených mužů. Nedostatek mužských pohlavních hormonů také omezuje vývoj svalstva, a snížená pohyblivost a svalová síla zvyšují riziko úrazu.

Snížení funkcí centrální nervové soustavy, především kognitivních funkcí mozku

Zhoršuje se schopnost učit se něčemu novému, pamatovat si nové věci, tvořivě myslet. Tato ztráta je někdy dobře vyvážena zkušenostmi, je však často velmi nepříjemná subjektivně i spolupracovníkům. Zapomínání nových věcí jde ruku v ruce s cévním postižením mozkové tkáně. Zhoršuje se odolnost vůči psychickému stresu, snáze se vyvíjí depresivní stavy.

Snížení tvorby spermií ve tkáni varlat

Toto postižení se týká zejména mladších mužů, ale i pánové po padesátce mohou chtít mít děti. U mladých mužů je poškození organismu nedostatkem mužských hormonů ve vyšším věku velmi výrazné, nejsou-li správně léčeni, protože nedostatek trvá dlouhou dobu. Mladý organismus však na léčbu reaguje zpravidla velmi dobře a rychleji než organismus starší, proto je velmi důležitá včasná a správná diagnóza a léčba!

Problémy s prostatou

Zvětšená prostata se projevuje právě ve věku, kdy se mění hladiny hormonů v mužském těle. Hormonální nerovnováha je pravděpodobně jedním z hlavních faktorů vzniku tohoto nepříjemného a častého onemocnění. Vzhledem k tomu, že vývoj prostaty je hormonálně podmíněný, je nutno tomuto orgánu věnovat v souvislosti s hormonálními změnami velkou pozornost.

bottom of page