top of page

LEDVINA

Ledvina má fazolovitý tvar, červenohnědou barvu a elastickou konzistenci. Na vnitřním okraji leží hilus, kterým procházejí cévy a vystupují vývodné močové cesty. Hilus pokračuje do sinus renalis, který obsahuje kalichy a pánvičku. Povrch ledviny je pokryt pevným vazivovým pouzdrem. Lze ho po naříznutí sloupnout s výjimkou hilu, kde pevně lne k cévám a pánvičce.

Ledvina je 10-13 cm dlouhá, 5-7 cm široká a 2,5-4 cm silná. Váží 120-170 g, ale často i více - např. při ztrátě jedné ledviny se druhá kompenzatorně zvětšuje až na dvojnásobek své hmotnosti.

Ledviny jsou uloženy v retroperitoneálním prostoru ve výši obratlů Th12 až L3, hilus leží v úrovni těla obratle L1.

Ledviny jsou obaleny tukovým pouzdrem, které je z přední a zadní strany potaženo vazivovou blánou (Gerotova fascie).

Ledvina se skládá z kůry a dřeně. Dřeň je uspořádána do kuželovitých útvarů, pyramid, které jsou orientovány bazemi k povrchu ledviny a vrcholy k hilu. V každé ledvině je 15-20 pyramid, které s příslušnou částí kůry tvoří lalůčky. Na vrcholu pyramid vyúsťují odvodné kanálky ledviny.

Ledviny odstraňují z těla jedovaté látky, vstřebávají zpětně mnoho živin z ledvinných kanálků zpět do krevního oběhu, udržují rovnováhu solí a vody v těle. Mají též roli hormonální - tvoří hormon renin, který ovlivňuje krevní tlak, erytropoetin, který ovlivňuje krvetvorbu a cholekalciferol ovlivňující metabolismus vápníku.

Hlavní funkcí ledvin je tvorba moče. Krev, která protéká ledvinami, je zbavovaná přebytečné vody a odpadních produktů. Výsledkem této činnosti je moč. Denní množství moče se pohybuje u zdravého člověka mezi 1500 – 2000 ml, u zdravého jedince se množství moče mění v závislosti na příjmu tekutin, teplotě zevního prostředí a tělesné aktivitě. Moč se sbírá do ledvinné pánvičky, odkud protéká močovodem do močového měchýře a z něj opouští tělo močovou trubicí.

Ledviny jsou pro život nezbytné. Selhání jejich funkce vede v důsledku rozvratu vnitřního prostředí během 1-3 týdnů ke smrti postiženého jedince.

 

Obrázky jsou převzaty z "Anatomy of the Human Body", Henry Gray (1827-1861).

bottom of page