LEDVINA

Ledvina má fazolovitý tvar, červenohnědou barvu a elastickou konzistenci. Na vnitřním okraji leží hilus, kterým procházejí cévy a vystupují vývodné močové cesty. Hilus pokračuje do sinus renalis, který obsahuje kalichy a pánvičku. Povrch ledviny je pokryt pevným vazivovým pouzdrem. Lze ho po naříznutí sloupnout s výjimkou hilu, kde pevně lne k cévám a pánvičce.

Ledvina je 10-13 cm dlouhá, 5-7 cm široká a 2,5-4 cm silná. Váží 120-170 g, ale často i více - např. při ztrátě jedné ledviny se druhá kompenzatorně zvětšuje až na dvojnásobek své hmotnosti.

Ledviny jsou uloženy v retroperitoneálním prostoru ve výši obratlů Th12 až L3, hilus leží v úrovni těla obratle L1.

Ledviny jsou obaleny tukovým pouzdrem, které je z přední a zadní strany potaženo vazivovou blánou (Gerotova fascie).

Ledvina se skládá z kůry a dřeně. Dřeň je uspořádána do kuželovitých útvarů, pyramid, které jsou orientovány bazemi k povrchu ledviny a vrcholy k hilu. V každé ledvině je 15-20 pyramid, které s příslušnou částí kůry tvoří lalůčky. Na vrcholu pyramid vyúsťují odvodné kanálky ledviny.

Ledviny odstraňují z těla jedovaté látky, vstřebávají zpětně mnoho živin z ledvinných kanálků zpět do krevního oběhu, udržují rovnováhu solí a vody v těle. Mají též roli hormonální - tvoří hormon renin, který ovlivňuje krevní tlak, erytropoetin, který ovlivňuje krvetvorbu a cholekalciferol ovlivňující metabolismus vápníku.

Hlavní funkcí ledvin je tvorba moče. Krev, která protéká ledvinami, je zbavovaná přebytečné vody a odpadních produktů. Výsledkem této činnosti je moč. Denní množství moče se pohybuje u zdravého člověka mezi 1500 – 2000 ml, u zdravého jedince se množství moče mění v závislosti na příjmu tekutin, teplotě zevního prostředí a tělesné aktivitě. Moč se sbírá do ledvinné pánvičky, odkud protéká močovodem do močového měchýře a z něj opouští tělo močovou trubicí.

Ledviny jsou pro život nezbytné. Selhání jejich funkce vede v důsledku rozvratu vnitřního prostředí během 1-3 týdnů ke smrti postiženého jedince.

 

Obrázky jsou převzaty z "Anatomy of the Human Body", Henry Gray (1827-1861).

Glomerulus ledviny
press to zoom
Ledvina a nadledvina
press to zoom
Nadledvina
press to zoom
Nadledvina
press to zoom
Retroperitoneum
press to zoom
Řez ledvinou
press to zoom
Syntopie ledvin vpředu
press to zoom
Syntopie ledvin vzadu
press to zoom
1/1