top of page

INFEKCE MOČOVÝCH CEST

Infekce močových cest je patologický stav, při kterém prokazujeme přítomnost patogenních mikroroganismů v moči nebo ve tkáních močového ústrojí. Infekce močových cest se ve výskytu řadí v populaci na druhé místo za infekce dýchacích cest.

OBRANNÉ MECHANISMY TĚLA

Za fyziologických podmínek je již prvním obranným faktorem vlastní proud moče, který je v horních močových cestách 100 % sterilní. Moč plynule omývá struktury, jimiž protéká a proud strhává bakterie s sebou. Změna proudu, způsobená zúženinou močové trubice vede k aktivnímu nasávání bakterií z okolí zevního ústí močové trubice (nejčastější příčina vzniku infekce u žen). Další typickou příčinou infekce je zbytková moč v močovém měchýři po vymočení (porucha funkce svaloviny stěny močového měchýře), kdy dochází k pomnožení bakterií, jež do vzniku zbytkové moče byly zcela bez klinického významu. Také normální složení poševní flóry s převahou Lactobacillus acidophillus a nízkým poševním pH představuje důležitou bariéru pro infekci. Močový měchýř má účinný antimikrobiální obranný mechanismus na své sliznici, samotná moč obsahuje blokátory infekce – ureu, amoniak a soli, její antibakteriální vlastnosti ovlivňuje také nízké pH.

VYŠETŘENÍ

Základem urologického vyšetření je anamnéza, fyzikální vyšetření a odběr moče k chemickému, mikroskopickému a kultivačnímu vyšetření.

Sonografii ledvin a močového měchýře provádíme vždy při podezření na komplikovanou uroinfekci. Spolehlivě prokazuje větší kameny, cysty, rozšíření pánvičky a kalichů při překážce v močových cestách.

Nativní rentgenový snímek ledvin ordinujeme při podezření na kontrastní kameny v močových cestách.

Vylučovací urografie nebo CT vyšetření ukazují morfologii dutého systému ledvin s větší přesností než sonografie.

U pacientů s opakovanými infekty je nutné endoskopické vyšetření dolních močových cest, které provádíme po odeznění akutního stádia a ve cloně antibiotik.

Urodynamické vyšetření slouží ke zjištění poruch funkce dolních močových cest. Skládá se z několika testů, které pacient podstoupí zpravidla v rámci jednoho ambulantního vyšetření. Jako první provádíme uroflowmetrii (močení do improvizovaného WC a následné vyhodnocení křivky, která zobrazuje průběh močení, počítačem). Poté vyšetření pokračuje plnící a mikční cystometrií, která spočívá v zavedení tenké cévky do močového měchýře a druhé cévky do konečníku. Přístroj měří tlakové parametry během plnění močového měchýře sterilní tekutinou. Cílem je zhodnocení všech měřitelných funkcí močového měchýře a močové trubice jak během plnění měchýře tekutinou, tak následně během močení.

PREVENCE

Riziko onemocnění zánětem močových cest můžete snížit respektováním několika následujících zásad:

  • dodržujte vhodný pitný režim: vypijte denně alespoň 2 litry tekutin;

  • dbejte o hygienu při vyprazdňování a sexuálním styku: správné utírání (směrem dozadu) po použití toalety, řádné vyměňování ručníků, vložek i tamponů a vymočení před a po pohlavním styku;

  • nezadržujte moč: pravidelné a úplné vyprazdňování močového měchýře;

  • vyvarujte se nadměrného prochlazení: např. vždy se převlékejte z mokrých plavek;

  • užívejte vitamín C: zvyšuje kyselost moče, čímž vytváří nepříznivé prostředí pro množení bakterií Escherichia coli;

  • dbejte o pravidelnou stolici: stolice, která se při zácpě hromadí ve střevě, může být vhodným bakteriálním zdrojem pro močové infekce;

  • ženy s opakovanými záněty dolních močových cest by neměly nosit „tanga“: jejich celodenní nošení totiž ke vzniku uroinfekce přispívá, protože tenká textilie navlhne potem a sekrety a prádlo pak slouží jako knot, po kterém se bakterie snadno dostanou z konečníku do oblasti močové trubice.

bottom of page