FLEXIBILNÍ CYSTOSKOPIE

Cystoskopie je vyšetřovací metoda, která lékaři umožní prohlédnout vnitřní povrch dutiny močového měchýře a močové trubice. K vyšetření se používá přístroj zvaný cystoskop. Cystoskop je optický přístroj, který se skládá z ohebného nebo rovného tubusu, zdroje světla a optiky. Tubus lékař zavádí opatrně močovou trubicí do močového měchýře. Na volný konec nasadí optiku nebo vnitřní kameru, aby mohl vyšetřovaný prostor prohlížet.

Používáme flexibilní cystoskopy, které jsou ohebné a pro pacienty příjemnější při zavádění nástroje.

Existuje mnoho lékařských indikací k provedení cystoskopie, mezi nejdůležitější patří opakované infekce dolních močových cest, přítomnost krve v moči, podezření na močové kameny, podezření na nádor močového měchýře nebo močo­vé trubice a u nemocných před operací prostaty nebo zúženiny močové trubice.

  • Vyšetření nevyžaduje zvláštní přípravu. Můžete normálně jíst, pít a užívat Vaše léky.

  • Těsně před vyšetřením se vymočíte.

  • Vyšetření, které trvá asi 15 minut, se provádí buď v poloze na zádech, nebo v tzv. gynekologické poloze, to znamená vleže na zádech, s nohama pokrčenýma v kolenou a zvednutýma na opěrách.

  • Aby cystoskopické vyšetření nebylo bolestivé, lékař nanese na tubus, který bude zavádět přes zevní ústí močové trubice do močového měchýře, znecitlivující gel. Proto při zavádění můžete cítit chladivý pocit. U žen je zavedení nástroje zpravidla jednoduché, protože jejich močová trubice je velmi krátká. U mužů mohou nastat při zavádění problémy v případě, že močová trubice je v některém místě zúžená.

  • Po zavedení tubusu se močový měchýř naplní sterilní tekutinou, aby se dobře rozvinul a mohl být prohlédnut. Poté lékař pomocí optiky prohlíží stěny močového měchýře. V případě podezřelého nálezu může lékař z problematického místa odebrat vzorek tkáně, a to tak, že tubusem prostrčí malé nástroje a odebere kousek tkáně, kterou pošle k dalšímu vyšetření. Odebrání vzorku není bolestivé.

  • Po vyšetření není třeba dodržovat speciální režim. Můžete normálně jíst, pít a vykonávat běžnou denní činnost. Po cystoskopickém vyšetření můžete mít při močení pocit pálení či řezání. Tyto potíže spontánně vymizí během 1-2 dnů. Pokud potíže neustanou nebo se po vyšetření objeví zimnice, třesavka nebo zvýšená teplota, neprodleně nás kontaktujte.

  • Alternativa: k tomuto výkonu není alternativní postup.

© 2004 - 2020 ANDROGEOS, spol. s r.o.