doc. MUDr. MICHAEL URBAN
doc. MUDr. MICHAEL URBAN
doc. MUDr. MICHAEL URBAN
Na Valech 4, Praha 6 Po-Čt 7-15, Pá 7-13 Tel. 233 325 636 Lékárna Vršovice On-line služby
APLIKACE BOTULOTOXINU
Aplikace botulotoxinu spočívá v aplikaci roztoku malého množství botulotoxinu do stěny močového měchýře pod optickou kontrolou.
POPIS
Zklidnění svalu močového měchýře vede ke snížení počtu epizod úniku moče a vymizení pocitu nutkání na močení.
Výkon se provádí v gynekologické poloze. Po cystoskopickém vyšetření (prohlídka močového měchýře optickým nástrojem pod kontrolu zraku) jehlou v endoskopickém nástroji aplikujeme do svalu močového měchýře látku – botulotoxin. Výkon zahrnuje 20-40 injekcí botuloxinu do měchýře.
PŘÍPRAVA
-
Deset dnů před výkonem neužívejte léky ovlivňující srážení krve (např. Anopyrin, Acylpyrin, Brufen, Warfarin, Pelentan, Agrenox, Godasal, Vessel Due, Plavix, Ticlid...). Vysazení léků konzultujte se svým urologem a event. s praktickým lékařem.
-
Pro prevenci infekce budete před výkonem užívat antibiotika, při pozitivním bakteriologickém nálezu v moči budete antibiotika užívat před výkonem delší dobu. Podrobné informace Vám sdělí lékař, který výkon indikoval.
-
Před vyšetřením proveďte hygienu oblasti genitálu.
PO VÝKONU
Po výkonu zůstáváte na sledování v ambulanci obvykle 20-30 minut, poté můžete odejít/odjet domů. Můžete normálně jíst, pít a vykonávat běžnou denní činnost. Po vyšetření můžete mít při močení pocit pálení či řezání, event. krev v moči. Tyto potíže spontánně vymizí během 2-3 dnů. V den výkonu je možná zvýšená teplota. Pokud potíže neustanou nebo se po vyšetření objeví zimnice, třesavka nebo zvýšená teplota, neprodleně nás kontaktujte. Po výkonu dodržujte 7 dnů zvýšený příjem tekutin a fyzické šetření. Krev v moči - cystoskop může podráždit měchýř, také injekce traumatizuji stěnu močového měchýře. Zástava močení - může dojít k otoku močové trubice, nebo k utlumení svalu močového měchýře. Zúženina močové trubice - v delším časovém odstupu, zvláště pokud se cystoskopie provádí opakovaně a po opakovaných zánětech močové trubice, může dojít ke vzniku zúženiny, tato je nutná řešit dilatací – rozšiřováním nebo chirurgickým protnutím za kontroly zraku. Nedostatečné vyprazdňování močového měchýře - po krátkém čase od aplikace látky do měchýře může dojít k povolení svalů měchýře a zvětšení kapacity měchýře, to může mít za následek nemožnost se vymočit, nebo větší zbytkovou moč v měchýři po vymočení. Stav je nutno řešit samocévkováním – vyprazdňováním měchýře pomocí cévky.