MOČ A SEKRETY

Laboratorní odběry probíhají po předchozí dohodě se sestrou v době od 7,00 do 9,00 hodin. Připravte si průkaz totožnosti k identifikaci. Dodržujte dobu odběru, na kterou jste byl objednán(a).

ODBĚR MOČE

  • K vyšetření dodejte vzorek první ranní moče.

  • Během noci před odběrem je doporučeno nepožívat nadměrné množství tekutin.

  • Před odběrem je nutné důkladné omytí genitálií, není možné vyšetření močového sedimentu provádět u žen v období menstruace.

  • Odběr moče se provádí do sterilní nádobky nebo zkumavky. Sterilní nádobky obdržíte od sestry.

  • První porci odmočte do toalety a pak zachyťte střední proud moče do sterilní nádobky nebo zkumavky.

  • Sterilní zkumavku odevzdejte sestře.

VYŠETŘENÍ SPONTÁNNÍ MOČE PRO BIOCHEMICKÉ, MIKROSKOPICKÉ A BAKTERIÁLNÍ VYŠETŘENÍ

Velmi důležitou součástí urologického vyšetření je odběr moče a její biochemický, mikroskopický, mi­krobiologický nebo cytologický rozbor.

Pro tyto účely se odběr moče provádí za sterilních podmínek do sterilní odběrové kádinky. K vyšetření používáme vzorek první ranní moče. Během noci před odběrem doporučujeme pacientům nepožívat nadměrné množství tekutin. Před odběrem je třeba důkladné omytí genitálií, není možné vyšetření močového sedimentu provádět u žen v období menstruace. Odběr moče provádíme do sterilní nádobky nebo zkumavky. Sterilní nádobky pacient obdrží od sestry. První porci pacient odmočí do toalety a pak zachytí střední proud moče do sterilní nádobky nebo zkumavky. Tímto způsobem eliminujeme možnost kontaminace bakteriální florou z kožního povrchu.

Odběr u žen - v polosedu oddálí pacientka levou rukou zevní stydké pysky a gázovým tamponem namočeným v mýdlové vodě provede dezinfekci směrem od močové trubice ke konečníku. Poté provede oplach genitálu vlažnou vodou. Následně při močení odebírá střední proud.

U mužů je po omytí genitálu nutno provést stažení předkožky a dezinfekci zevního ústí močové trubice.

VYŠETŘENÍ CÉVKOVANÉ MOČE

Běžné mo­čení i odběr středním proudem však nemusí zajistit u některých pacientů kvalitní vzorek moče. Moč může být znehodnocena pří­tomností bakterií v pochvě a v oblasti zevního ústí močové trubice. Ne vždy však lze zajistit její odběr dostatečně ste­rilně, proto je v těchto případech indikován odběr moči cévkou z močového měchýře. Výkon provádíme ambulantně s naplněným močovým měchýřem. Provede se dezinfekce zevního ústí močové trubice a vstupu do pochvy a následně se zavede tenká cévka do močového měchýře. Moč se pak odebírá do sterilní nádobky a zasílá na rozbor - nejčastěji kultivační. Vyšetření obvykle není bolestivé, pouze v oblasti močového svěrače cítí ženy řezání, případně pálení při zavádění cévky. Tyto pocity lze minimalizovat uvolněním pánevního svalstva a svěrače. Mírné ře­zání je obvykle cítit i při následném prvním močení.

VYŠETŘENÍ SEKRETU Z MOČOVÉ TRUBICE

Při podezření na zánět močové trubice provádíme odběr sekretu z močové trubice na mikroskopické a kultivační vyšetření. Materiál na kultivační vyšetření se odebírá sterilní štětičkou do transportního média. Odběr provádíme s co nejdelším odstupem od posledního močení (nejlépe ráno před prvním močení a zároveň 3-6 hodin po posledním močení). Pro kultivační vyšetření je třeba jej zpracovat ihned. Po odběru sekretu provádíme i odběr první porce moče (vypláchnutí patogenu z močové trubice).

VYŠETŘENÍ PROSTATICKÉHO SEKRETU

Odběr prostatického sekretu provádíme nejlépe po 2-3 denní sexuální abstinenci. Prostatický sekret získáme prostatickou masáží. Provádí se nejlépe v genupektorální poloze, po omytí genitálu a dezinfekci zevního ústí močové trubice zavedením prstu do konečníku a následnou šetrnou masáží žlázy. Sekret vytékající z uretry se zachytí na sklíčko k mikroskopickému vyšetření. Pro kultivační vyšetření provádíme odběr do sterilní nádobky  resp. do zkumavek se speciálními transportními médii.

VYŠETŘENÍ SPERMATU (EJAKULÁTU)

Pro mikrobiologické a kultivační vyšetření spermatu se doporučuje 2-3 denní pohlavní abstinence. Po očištění zevního genitálu se materiál získá masturbací. Pro vyšetření spermiogramu je nutná 2-7 denní sexuální abstinence, odběr se rovněž provádí masturbací. Odebraný materiál je nutno dopravit ke zpracování do laboratoře za pokojové teploty a nejpozději do 1 hodiny. 

CYTOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ MOČE

Vyšetřujeme moč vymočenou spontánně či získanou výplachem z močového měchýře fyziologickým roztokem. Pro vyšetření odebíráme druhou ranní moč. Materiál je nutno dopravit do laboratoře ke zpracování ihned. Po centrifugaci a barvení dle Papanicolaua se provádí cytologické hodnocení. Cytopatolog hodnotí architektoniku buněk a buněčných jader. Cytologie moče je vysoce specifická a senzitivní v případě zjištění uroteliálních nádorů vysokého stupně malignity a zejména CIS (carcinoma in situ).

© 2004 - 2020 ANDROGEOS, spol. s r.o.